توسعه پژوهش‌های قرآنی مستلزم حمایت از حرکت‌های خودجوش مردمی است
54 بازدید
موضوع: علوم قرآنی
مصاحبه کننده : خبرگزاری قرآنی ایران
محل مصاحبه : تلفنی
نحوه تهیه : گروهی
محل انتشار : سایت خبرگزاری
تاریخ نشر : Dec 4 2011 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0
توسعه پژوهش‌های قرآنی مستلزم حمایت از حرکت‌های خودجوش مردمی است

گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد: توسعه و تعمیق پژوهش‌ها قرآنی مستلزم حمایت از حرکت‌های خودجوش مردمی و تلاش در جهت هماهنگی و ساماندهی این گونه فعالیت‌هاست.

نصرت‌الله جمالی، محقق و پژوهشگر قرآنی

نصرت‌الله جمالی، محقق و پژوهشگر قرآنی و کارشناس فرهنگی آموزشی و دارای مدرک کارشناس ارشد علوم قرآنی و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، گفت: با توجه به اینکه فعالیت‌های پژوهش قرآنی از ارکان مهم مذهبی و دینی است، تا کنون آن طور که شایسته است از این فعالیت‌ها حمایتی در جامعه صورت نپذیرفته است.

وی ضمن تأکید بر نظارت بر فعالیت‌های پژوهش قرآنی اظهار کرد: تصحیح و نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم باید توسط متولیان امور قرآنی انجام شود و اگر گروهی مسئول نظارت و رسیدگی به فعالیت‌های پژوهشی و چاپ و نشر آثار پژوهش قرآنی باشند، اوضاع علوم قرآنی در این زمینه بهتر خواهد شد، زیرا پژوهشگران پس از تحمل مشقت‌های فراوان و انجام پژوهش موفق با مشکل ارائه آثار خود مواجه می‌شوند.

 یک پژوهشگر قرآنی:
متولیان امور قرآنی باید با برگزاری سمینارها و برنامه‌ریزی‌های مفصل از فارغ‌التحصیلان در این حوزه حمایت کنند و نشست‌هایی برگزار شود و گروه‌ها به ارائه طرح‌های جدید بپردازند و اساتید برجسته در این زمینه راهنمایی‌های لازم را ارائه دهند

این فعال قرآنی درباره نقش مدیران در توسعه فعالیت‌های پژوهش قرآنی افزود: مدیران مؤسسات قرآنی با توجه به استعداد و توانایی‌هایی که دارند باید با کارشناسی و شناخت نیازهای قرآنی جامعه به جهت‌دهی‌های کلیدی بپردازند و با ایجاد انگیزه در قرآن‌پژوهان نسبت به ابداع و اجرای فعالیت‌های جدید، مؤثر و منحصر به فرد در عرصه قرآنی اقدام کنند.

وی در رابطه با تعامل و همکاری مراکز پژوهش قرآنی اذعان کرد: همکاری و تشریک مساعی با مراکز و مؤسسات قرآنی در زمینه طراحی و اجرای فعالیت‌های پژوهش قرآنی بسیار تأثیرگذار است و گروهی باید باشند که خدمات کارشناسی و مشاوره به این فعالان قرآنی ارائه کنند تا حرکت منسجمی در زمینه قرآن‌پژوهی صورت پذیرد.

حجت‌الاسلام جمالی در ادامه در رابطه با نقاط قوت و ضعف مراکز پژوهش قرآنی بیان کرد: همین که نیروهای جوان در مؤسسات قرآنی حضور دارند و انگیزه انجام فعالیت‌های پژوهش قرآنی در آنها وجود دارد و نیت دارند که آب زمزمی از از وجود قرآن را به دیگران بنوشانند از نقاط قوت این مراکز قرآنی و از نقاط ضعف این مراکز عدم امکانات و نیروی زبده در این مؤسسات قرآنی است.

وی همچنین تصریح کرد: متولیان امور قرآنی باید با برگزاری سمینارها و برنامه‌ریزی‌های مفصل از فارغ‌التحصیلان در این حوزه حمایت کنند و نشست‌هایی برگزار شود و گروه‌ها به ارائه طرح‌های جدید بپردازند و اساتید برجسته در این زمینه راهنمایی‌های لازم را ارائه دهند و این همایش‌ها می‌تواند اول به صورت استانی و بعد به صورت کلی برگزار شود.

این پژوهشگر قرآنی در پایان در رابطه با اولویت‌های پژوهش قرآنی خاطرنشان کرد: باید در زمینه پژوهش‌های قرآنی نیازهای افراد جامعه را مد نظر قرار دهیم و البته به نظر بنده بهتر است که این گونه فعالیت‌ها در زمینه بحث عدالت قرآنی، ظلم‌ستیزی قرآنی و گفتارهای قرآنی انجام شود.

یادآوری می‌شود، از جمله آثار این فعال قرآنی می‌توان به عوامل سقوط حکومت ها در قرآن و نهج‌البلاغه و اخلاق تبلیغی با هدف تبیین سنت‌های تبلیغی در سیره معصومین(ع) و چند اثر چاپی  دیگر اشاره کرد.