سلامت معنوی زمینه‌ساز سلامت اجتماعی است
51 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
مصاحبه کننده : خبرگزاری قرآنی ایران
محل مصاحبه : تلفنی
نحوه تهیه : گروهی
محل انتشار : سایت خبرگزاری
تاریخ نشر : Jul 25 2012 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0
حجت‌الاسلام جمالی:

سلامت معنوی زمینه‌ساز سلامت اجتماعی است

گروه فعاليت های قرآنی: انسان‌ها اگر در ماه رمضان خود را بسازند آن‌طور كه اسلام، پيامبر(ص) و ائمه(ع) می‌گويند می‌تواند در حقيقت سلامت جامعه را نيز تأمين كنند و سلامت معنوی مايه ايجاد سلامتی اجتماعی است.

حجت‌الاسلام نصرت‌الله جمالی، پژوهشگر قرآن در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه قم، با اشاره به آثار روزه‌داری در سلامت معنوی انسان‌ها، گفت: خداوند در قرآن خطاب به انسان‌ها می‌فرمايد كه روزه گرفتن به نفع شما است و با توجه به اين كه تكامل معنوی انسان‌ها در اولويت قرار دارد به طور مسلم حضور معنوی انسان در ماه مبارک رمضان و ادای فريضه الهی روزه نقش مؤثری را در پرورش معنوی انسان‌ها ايجاد می‌كند.

وی ابراز كرد: خداوند شيطان را در ماه مبارک رمضان به بند كشيده است تا بندگانش در آسايش معنوی باشند؛ لذا با توجه به اين كه نفس روزه جريانی تقوايی است می‌توانيم در اين زمينه سپر معنوی قوی برای خود ايجاد كنيم.

وی ضمن اشاره به نقش سلامتی روح در سلامتی جسمانی افراد روزه‌دار گفت: به طور مسلم با توجه به اين كه اسلام هم جنبه دنيايی وهم جنبه آخرتی را مدنظر دارد، طبق فرمايش پيامبر(ص) كه می‌فرمايد روزه بگيريد تا سالم شويد؛ لذا روزه‌داری هم مايه سلامت روح و هم باعث سلامت جسم است و بسياری از بيماری‌‌ها با روزه‌داری ساكت می‌شوند.

حجت‌الاسلام جمالی با اشاره به راه‌های دست‌يابی به سلامت معنوی در ماه مبارك رمضان افزود: روزه گرفتن انسان را در حقيقت با رياضت نفس مواجه می‌كند و اين رياضت نفس باعث می‌شود انسان بتواند همگامی‌هايی را در ماه رمضان با قرآن ايجاد كند و هم‌چنين توجه به عبادت‌های شبانه سحر مانند نماز شب و راز و نياز در اين ماه مانند دعای سحر می‌بينيم كه جنبه خداگرايی انسان در اين ماه از بعد معنوی كه اسلام روی آن سرمايه گذاری كرده است بيشتر می‌شود و راز و نياز، توجه به قرآن و عبادات نيمه شب در ماه رمضان می‌تواند باعث نورانيت روح انسان شود.

وی اظهار كرد: انسان بايد همواره از نظر معنوی رشد كند و ماه رمضان هم زمان مناسبی در اين زمينه است، اين قضيه باعث می‌شود كه انسان روح خود و بعد معنوی را پرورش داده و باعث می‌شود كه سلامت روحی بدست آورد، سلامت روحی نيز تأثير بسيار مهمی بر سلامتی‌های ديگر انسان در جسم و روان او دارد.

اين پژوهشگر قرآن افزود: انسان‌هايی كه عصبی هستند يا انسان‌هايی كه بدگمان هستند يا از دريچه ديد بدی به ديگر هم‌نوعان نگاه می‌كنند اگر در ماه رمضان خود را بسازند آن طور كه اسلام پيامبر(ص) و ائمه(ع) می‌گويند می‌تواند در حقيقت سلامت جامعه را نيز تأمين كند و سلامت معنوی مايه ايجاد سلامتی اجتماعی است.

وی با اشاره به نقش سلامت معنوی و روزه‌داری در درمان افسردگی و بيماری‌های روحی و روانی گفت: در حقيقت ماه رمضان يک مسير نخوردن غذا و نياشاميدن نيست، اگر انسان اعمال روزه‌داری را به خوبی انجام دهد در حصار امنی قرار می‌گيرد و خود را در كنار يک پشتيبان قوی خواهد ديد و خداوند متعال پشتيبان او می‌باشد و در نهايت مريضی‌های روحی و روانی خود به خود از وجود انسان كنار می‌روند.

وی با اشاره به ايجاد برخی شبهات در زمينه روزه‌داری و نقش آن در سلامت معنوی توسط دشمنان اسلام افزود: ما با قوانينی الهی سر و كار داريم و اثرات اين قانون‌های اجرايی را در بعد جسمی و روحی خود می‌بينيم، وقتی اين اثرات را می‌بينيم خود به خود شبهات آنها شايد مدتی در فضای جامعه وجود داشته باشد اما تأثير چندانی بر انسان‌های مؤمن نمی‌گذارد.

حجت‌الاسلام جمالی خاطرنشان كرد: انسان‌هايی نيز ممكن است با هر بادی که بوزد حركت‌های مختلفی سر بدهند و نفس مسمومی ايجاد شود و همان نفس مسموم را استشمام می‌كنند اما ما بايد كاری كنيم گرايش فطری انسان‌ها با دين بيشتر شود و مؤمنين عملا در راه نشر اسلام تلاش كنند.