کردارما را می بینند
54 بازدید
تاریخ ارائه : 8/7/2012 6:16:00 PM
موضوع: علوم قرآنی

کردارما را می بینند

کردار ما چه خوب و چه بد، بر سه کس؛ پوشیده نیست، باید مواظب باشیم. البته باید بر این سه،  فرشتگان را که اعمال مارا یادداشت می کنند؛ زمین، اعضا و جوارح خود را به آن افزود که از کردار ما باخبرند ولی در این آیه به این سه گروه اشاره شده است: خداوند، پیامبر و مؤمنان که منظور امامان پاک و برگزیده ی اهل بیت رسول الله (ص) است. این آیه اشاره کرده به زودی می بینند و اگر دیدن کردار ما فقط در زمان حیات دنیایی رسول الله بود باید بدون "سین" می آمد وآینده را در بر نمی گرفت. از متن آیه بر می آید، دیدن کردارما ربطی به حیات و ممات آن حضرت ندارد بلکه بیرون از زمان است. 

«وَقُلِ اعْمَلوا "فَسَيَرَى" اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ وَ"سَتُرَدُّونَ" إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ» (التوبة/ 105): بگو شما به کردارخود ادامه دهید، زود است خدا و رسولش و مؤمنان کردارتان را ببینند و بزودی برگردانیده می شوید به سوی خداوندی که دانای نهان و آشکاراست و شما را به آنچه انجام داده اید، آگاه خواهد کرد.

اگر این آیه را با آیه ذیل پیوند بزنیم، خبر مطرح شده ی: آگاه شدن انسان از کردارخود به بعد از مرگ بر می گردد ولی دیدن کردار ما توسط خداوند و پیامبر و مؤمنان در دنیا و آخرت برای آنان صورت خواهدگرفت و ربطی به زنده بودن دنیایی ندارد: «قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذِي تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِيكُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ»﴿جمعه/۸﴾: بگو از مُردن[تان] که فراری هستید به یقین شما را درخواهدیافت. سپس برگردانیده می شوید به سوی خداوندی که دانای نهان و آشکاراست و شما را به آنچه انجام داده اید، آگاه خواهد کرد.

ازطرف دیگر درقیامت، واقعیت کردارمان درآشکار و پنهان کاری ها ؛ خوبی و بدی و یکرنگی یا ریایی آن، آگاه خواهیم شد. افزون بر این به ما گوشزد می کند شما انسان ها دارای لایه های پنهان هستید؛ در آشکار خوب نمایی و جلوه گری دارید و در نهان مطابق امیال و کشش های نفسانی گام برمی دارید که درآیه ی صد و دو از سوره توبه نیز به آن اشاره شده است: «وَآخَرُونَ اعْتَرَفُوا بِذُنُوبِهِمْ خَلَطُوا عَمَلاً صَالِحاً وَآخَرَ سَيِّئاً عَسَى اللَّهُ أَنْ يَتُوبَ عَلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ. (التوبة/102) و آیاتی که رفتار دوگانه یا حالت نفاق را بیان می کند نیز بر این مطلب دلالت دارد.