عامل تخریب،انسان است نه آفریدگار
58 بازدید
تاریخ ارائه : 8/5/2012 2:41:00 AM
موضوع: علوم قرآنی

عامل تخریب،انسان است نه آفریدگار
رفتار اثرگذار انسان بر نظام آفرینش بیش از تصور ماست. نقش کلیدی انسان در تغییر و تحول و دگرگونی در جامعه بشری از دیدگاه قرآنی امری مسجّل است ولی انسان های ناآگاه دنبال دست خدا در دگرگونی ها می گردند. قرآن این ناآگاهی را رد می کند و به انسان می گوید شاه کلید دگرگونی ها، خود شما هستید نه آفریدگار جهان. گناه و نافرمانی انسان نسبت به قوانین خدایی در رابطه با انسان ها و آفریدگار جهان، عامل جاروکردن نعمت ها و از بین رفتن آن هاست. سنت خدا در این باره یک اصل است که: "عامل دگرگونی انسان است" اگر چیزی از دستتان رفت خودتان مقصر هستید و در نگهداری نعمت خدایی کوتاهی کرده اید: «ذَلِكَ بِمَا قَدَّمَتْ أَيْدِيكُمْ وَأَنَّ اللَّهَ لَيْسَ بِظَلامٍ لِلْعَبِيدِ»(آیه٥١ سوره انفال): آنچه[از عذاب و شکنجه ی قیامت به شما می رسد] بر اثر پیشآوردهای دستان شماست و به یقین: خداوند به مردم اصلاً ستم نمی کند. به دنبال همین آیه، خداوند بلندمرتبه روش فرعونیان را مطرح می کند: روش فرعونیان عبارت است از: «فراموش کردن آفریدگار، خود را خدا دانستن و ستم بر مردم ناتوان شده»
«كَدَأْبِ آلِ فِرْعَوْنَ وَالَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَفَرُوا بِآيَاتِ اللَّهِ فَأَخَذَهُمُ اللَّهُ بِذُنُوبِهِمْ إِنَّ اللَّهَ قَوِيٌّ شَدِيدُ الْعِقَابِ (٥٢)ذَلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ لَمْ يَكُ مُغَيِّرًا نِعْمَةً أَنْعَمَهَا عَلَى قَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ وَأَنَّ اللَّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ»(٥٣): مانند روش فرعونیان و آنان كه پيش ازايشان بودند: به آيات خدا كفر ورزيدند، پس خدا [آن نعمت ها را]به خاطرگناهانشان بگرفت كه خدا نيرومندى است سخت جزای گناه و مخالفت[انسان ها را خواهد داد] و این به آن جهت است که خدا دگرگون گر نعمتى كه به قومى ارزانى داشته نيست تا آنكه خود ايشان تغيير دهند آنچه را كه در خودشان است و هماناخداوند شنواى دانا است.
در سوره ی رعد نیز خداوند متعال تأکید دارد که انسان ها خود نقش اصلی را در تغییر نعمت های اهدایی آفریدگار دارند. شما فرض کنید همین نعمت نفت و گاز یا هیزم و مواد آتش زا را اگر انسان درست استفاده کند عامل بهره بری از آن هاست ولی اگر درست از آن ها بهره نگیرد، عامل آتش زدن و مرگ ومیر خانواده ی خود خواهد بود. نفس نعمت یکی است ولی راه استفاده از نعمت تغییرکرد و این دگرگونی به دست خود انسان صورت گرفته است. در واقع انسان استعداد درست استفاده کردن از نعمت را با آن همه هشدارها و راه نشان دادن ها فرا نگرفته و کژراهه را برگزید و همان نعمت را تبدیل به نقمت و عامل بدبختی خود نمود: «اِنَّ اللّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیَ یُغَیِّروا ما بِأنفُسِهِم»(رعد/11): همانا خداوند آنچه را به قومی هست تغییر نمی دهد مگر این که آنان خودشان دگرگون کنند آنچه را که به خود دارند. درک و فهم آیه با مثال بالا قابل توجه است.