مفهوم مخالف آیه ی 96 سوره ی اعراف چیست؟
66 بازدید
تاریخ ارائه : 8/2/2012 10:27:00 PM
موضوع: علوم قرآنی

مفهوم مخالف آیه ی 96 سوره ی اعراف چیست؟
«وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَی آمَنُواْ وَاتَّقَواْ لَفَتَحْنَا عَلَیْهِم بَرَکَاتٍ مِّنَ السَّمَاء وَالأَرْضِ وَلَـکِن کَذَّبُواْ فَأَخَذْنَاهُم بِمَا کَانُواْ یَکْسِبُونَ»(اعراف/96):
و اگر مردم آبادي ها ايمان آورده و پرهيزگارى كرده بودند هر آينه بركت ها(نيكي ها و نعمت ها) را از آسمان و زمين بر آنان مى‏گشاديم ولی [نشانه‏هاى ما را] دروغ شمردند، پس آنان را به سزاى آنچه مى‏كردند، گرفتار ساختيم.
«وَأَلَّوِ اسْتَقَامُوا عَلَى الطَّرِيقَةِ لَأَسْقَيْنَاهُمْ مَاءً غَدَقًا(جن/16)لِنَفتِنَهُم...»: اگرمردم بر مسیری [که به آنان رهنمون شدیم] ماندگاروپایدار می ماندند، آب فراوان به آنان مي‌داديم تا بیازماییمشان...
ایمان به خدا و خویشتنداری درمقابل خواسته های ضد خدایی، نعمت های آفریدگار را بر جامعه زیاد می کند. در دنیا هرکجا نعمت فراوان برای مردمی وجود دارد، گمان می رود ارادت آنان به پایبندی خواسته های خدایی که رفاه عمومی وعدالت و ستم نکردن است، بهتر است.
این آیه ها بما هشدار می دهد تا خدایی نشویم از برکات آسمانی و زمینی آفریدگار جهان، خبری نخواهد بود و اذان، دعا و قرائت قرآن و سخنرانی های آن چنانی، گریه و روضه، نماز جماعت های این چنینی و حج های اشرافی گری، دینداری نیست و یک دین صوری و اسمی است "وَ لایَبقی مِنَ الاسلامِ إلاّ إسمه" و خداوند اجرای تمام قوانینش را از ما انتظار دارد.