رفتار با خیانت گران را از قرآن فراگیریم
80 بازدید
تاریخ ارائه : 7/27/2012 11:16:00 PM
موضوع: حقوق

رفتار با خیانت گران را از قرآن فراگیریم
وَلاتَکُن لِلخائِنینَ خَصیماً: برای حمایت ازخیانت گران، [با مخالفان بی گناه] ستیزه گرمباش(نساء/105) «روایت شده ابوطعمه بن أُبَیرق، زره یکی از همسایگانش را به نام قتادة بن نعمان به سرقت برد و آن را نزد یک نفر یهودی پنهان کرد. زره از خانه ی یهودیبه دست آمدو اوگفت ابوطعمه آن را به من داده است! بنی ابیرق(سه برادر به نام های بشر، بشیر و مبشّر)خدمت رسول خدا آمدند و از پیامبر خواستند تا از او دفاع کند که رسوا نشود و در مقابل مرد یهودی تبرئه شود. اگر پیامبربه این خواسته، تن داده بود، یهودی مجازات می شد. آیات نازل شد: یعنی برای حمایت از خیانتکاران دشمن بیگناه نباش و از خداآمرزش بخواه» (ترجمه ی جوامع الجامع طبرسی ج یکم ص 657 مترجم احمد امیری شادمهری آستان قدس رضوی 1383)
در این جریان بنی ابیرق خیانت کار بودند: یکی سرقت زره و دیگری انداختن این خیانت به گردن یک یهودی و یهودی بی گناه. قران می فرماید از خیانتکارنبایدحمایت کرد تا بی گناه حقش ضایع شود.
خیانت هم به چیزیی گفته می شود که با انجام آن: حقی ضایع گردد چه شکستن عهد و پیمان باشد و چه تباه کردن امانت داری باشد.
برخلاف حق رفتارکردن، مخالفت با رسول الله است و جنگ با خداست اگرچه لباست از آیه آیه ی قرآن باشد و با آب زمزم غسل کرده باشی. «وَ مَن يُشَاقِقِ الرَّسُولَ مِن بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُ الْهُدَى وَ يَتَّبِعْ غَيْرَ سَبِيلِ الْمُؤْمِنِينَ نُوَلِّهِ مَا تَوَلَّى وَ نُصْلِهِ جَهَنَّمَ وَ سَاءَتْ مَصِيرًا»(نساء/115): و هر كس، پس از آن كه راه هدايت براى او آشكار شد با پيامبر به مخالفت برخيزد، و [راهى‏] غير راه مؤمنان در پيش گيرد، وى را بدانچه روى خود را بدان سو كرده واگذاريم و به دوزخش كشانيم، و چه بازگشتگاه بدى است. (ترجمه ی آیه  فولادوند از سایت تبیان)